Duminică, 28 Mai 2017

Amical: FC Unirea Alba Iulia – FC Cisnădie 1-0

Partida amicală disputată astăzi de uniriști contra celor de FC Cisnădie s-a întrerupt în minutul 30, la scorul de 1-0 pentru Unirea (gol Militaru cu un șut superb de la 16 metri) datorită terenului greu, acoperit de zăpadă, care a dus la multe clinciuri între jucătorii celor două formații.

În minutul 30, la un duel între Bucurică și Șaucă, arbitrul partidei a eliminat ambii jucători și nervozitatea jucătorilor a crescut, astfel că președintele echipei oaspete, Gheorghe Huja, a decis să-și retragă echipa de pe teren.

Pentru a-și continua antrenamentul, antrenorul unirist Stelian Gherman a decis să aibă loc un joc școală. Următorul amical pentru albaiulieni va avea loc luni, în deplasare cu Sănătatea Cluj.

FC Unirea: Pascal – Mădularea, Schuller, I. Şerban, B. Bucurică – Cl. Oara, D. Militaru, Pleniceanu, Al. Giurgiu – S. Mureşan, Pecarov.

La meciul şcoală au mai jucat: Lasc, Toderaş, Moga, Negura, Potopea, Ciofu, Oniga, Stan, Man şi Cl. Ban (Gloria Arad, mijlocaş ofensiv).